Jak przygotować się do opieki nad żółwiem?
Żółwie lądowe to często wybierane zwierzęta domowe. Ich zaletą jest to, że długo żyją. Dzięki temu zyskujemy zwierzaka na całe życie. Oczywiście, żeby tak było musimy zapewnić żółwiowi odpowiednie warunki do życia. Żółwie w zależności od rasy osiągają wielkość od 20-35 cm.
Jak przygotować się do opieki nad żółwiem lądowym?
Podstawowym błędem wśród wielu właścicieli żółwia jest kupno zbyt małego terrarium. Przez to nasz pupil nie będzie miał wystarczającej ilości ruchu w ciągu dnia. Żółwie mają wędrowny charakter i w naturze pokonują codziennie spore dystanse. Zbyt mała dawka ruchu negatywnie wpłynie na stan zdrowia żółwia. Dla młodego osobnika wystarczy terrarium o długości 60-80 cm, jednak po kilku latach warto wymienić je na większe. Tutaj ważne jest to, żeby wybrać terrarium, gdyż ma ono lepszą cyrkulację powietrza. Terraria posiadają dziury z kilku stron. Akwaria nie są dobre ze względu na swoją wysokość. Jeśli jednak zdecydujemy się na akwarium, to najlepiej wybrać to niskie. Warto również wsypać większą warstwę podłoża. W ten sposób zadbamy o lepszą cyrkulację powietrza. Dobrym wyborem jest także duży plastikowy pojemnik. Możemy w nim wywiercić dziurki, które umożliwią przepływ powietrza. W terrarium musi znaleźć się lampa grzewcza. Najlepiej pod nią dać piasek, który dobrze się nagrzewa. W ten sposób stworzymy dla naszego pupila miejsce do wygrzewania się. Żółwie potrzebują również lampę emitująca światło UVB.
Jako podłoże dobrze sprawdzi się podłoże torfowe, które możemy kupić w sklepie zoologicznym. Inną opcją są zrębki drewniane. Dobrze chłoną mocz, z żółw może w łatwy sposób się po nich poruszać. W części, w której jest lampa grzewcza warto zastosować piasek. Miski powinny być płaskie, żeby żółw mógł swobodnie z nich korzystać. Jedna miska jest na świeżą wodę, a druga na pokarm. Żółwie lubią kąpiele, dlatego raz w tygodniu warto włożyć naszego pupila do miski z wodą. Ważne jest to, żeby woda sięgała maksymalnie do szyi zwierzaka. Miska do kąpieli powinna dać możliwość swobodnego chodzenia. Taka kąpiel powinna trwać około 30 minut. W terrarium powinien znaleźć się również domek. Tutaj najlepiej sprawdzi się drewniany mostek który możemy uformować na kształt jaskini. Tego typu rozwiązanie jest lepsze niż klasyczne domki dla gryzoni, które mają zbyt małe wejścia dla żółwi. W sezonie letnim warto zrobić wybieg na balkonie czy tarasie. Ciepło i promienie słoneczne pozytywnie wpływają na żółwia. Oczywiście pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu wybiegu.
Jak karmić żółwia?
Żółwie lądowe żywią się jedynie roślinami. Tutaj najlepiej sprawdzają się świeże warzywa i zioła. W sezonie zimowym warto wybrać te suszone. Błędem wielu właścicieli jest podawania sałaty, która chłonie z gleby szkodliwe substancje. Zamiast niej lepiej podać cykorię, kapustę pekińską, koperek, nać marchewki, nać pietruszki czy selera naciowego. Warzywa najlepiej podawać w formie cienkich plasterków, które żółw może z łatwością pogryźć. Jako uzupełnienie diety możemy podawać pokarm dla żółwia w formie granulek. Jest to dobre rozwiązanie, a żółwie zazwyczaj chętnie jedzą taki granulat. Musimy również suplementować wapno. Możemy kupić sepię, którą najlepiej jest ścierać do posiłku.